Wednesday, January 30, 2013

Linuks Ubuntu Phone OS na nasze Smartphony

środa, styczeń 30, 2013 Dodany przez Miłosz Osiński #NEWS ##
Czeka nas rewolucja ?
Dnia 02.01.2013 założyciel Canonical Mark Shuttleworth zaprezentował światu nowy mobilny system będący wcieleniem Ubuntu na tę platformę. Prace nad tym systemem trwały w ukryciu od wielu miesięcy, ale projekt jest już na tyle dojrzały, że zasłużył na publiczną prezentację. System ma bardzo czysty i elegancki wygląd.


Zamiast typowego „lock screen” telefon wita nas tak zwanym „welcome screen”. System obsługuje się dotykowo – pomysłowo przy pomocy gestów. Najbardziej widoczną zaletą tego rozwiązania jest możliwość sprawnego przełączania się pomiędzy aplikacjami, z czym standardowe systemy dla smartphonów mają problemy. Ponadto można wchodzić w interakcje z każdym elementem znajdującym się na górnej belce powiadomień, a nie trzeba szukać odpowiednich ustawień w opcjach menu.Menu to w zasadzie znany użytkownikom desktopowego Ubuntu „Dash”. Pozwala ono na sprawne przeszukiwanie zainstalowanych aplikacji, filmów, muzyki i innych treści, a także możemy dzięki niemu odnaleźć programy i utwory dostępne dopiero do zakupu lub pobrania (chociażby z repozytoriów). W każdej chwili podczas obsługi systemu możemy z lewej krawędzi ekranu wyciągnąć na wierzch znany panel Unity, który daje nam natychmiastowy dostęp do najpopularniejszych aplikacji. Ponadto system ma być wyposażony w HUD z zaimplementowaną obsługą głosem. Da to możliwości niesamowitej kontroli nad urządzeniem przy pomocy mowy.


Podczas prezentacji Canonical podkreśliło, że jest to jedynie premiera systemu. Nie ma jeszcze dostępnego żadnego urządzenia z nim preinstalowanym. Firma jest w trakcie rozmów z producentami telefonów i prawdopodobnie pierwsze egzemplarze trafią do sprzedaży jeszcze w 2013 roku. Natomiast jest spora szansa, że wcześniej zostaną udostępnione obrazy, które pozwolą na instalację systemu na niektórych już obecnych urządzeniach z Androidem.